Příhoda z revolučního roku 1989.
přidáno 21.11.2014
hodnoceno 9
čteno 1193(14)
posláno 0
Moje příhoda z roku 1989 je drobná, ale symbolická, ukazuje lidský rozměr a především naději.

Příhodu jsem zažil 21. srpna 1989 v Praze na Václavském náměstí, kde se shromáždili svobodně smýšlející lidé, aby si připomněli výročí invaze vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa. Pořádkové jednotky proti manifestaci násilně zakročily a rozehnaly ji. Při zásahu se smutně proslavil Pohotovostní pluk Veřejné bezpečnosti, zneužity byly Lidové milice. Milicionáři se ale neosvědčili, tátové od rodin se totiž ukázali většinou jako nespolehliví, nebyli schopni zasáhnout v podstatě proti svým dětem. Na zásah byli připraveni vojáci, dokonce tankový pluk. Státní bezpečnost se činila a preventivně zatýkala lidi několik týdnů před akcí. Praha byla téměř hermeticky uzavřena. Zátah proběhl přes celé Václavské náměstí, příslušnící VB uzavřeli všechny ulice a pasáže, byli dokonce vytahováni lidé z obchodů a zatýkáni, bylo mezi nimi i hodně cizinců, kteří ani nevěděli o co se jedná.

Ale o tom není moje příhoda, toto vše je zdokumentováno podrobně na internetu, včetně fotografií a videozáznamů. Před zásahem lidé, ať už demonstranti nebo náhodní kolemjdoucí, přistupovali ke kordonu policistů a domlouvali jim. Ti nehnuli ani „brvou“, jsou na to přece cvičeni. Ale najednou jedna dívka říká asi tak stejně starému příslušníkovi Pohotovostního pluku za štítem, svírajícího „hrdinsky“ obušek: „Co by tomu řekla tvoje maminka ?“ A další dívka se zeptala: „A babička ?“ „Těžkooděnec“ neřekl ani slovo, nepohnul ani svalem, mimika zůstala kamenná, je přece dobře vycvičen ! Ale teď to přišlo. Po tvářích se tomu mladému hochovi kutálely slzy jako hrachy ! Není to totiž žádný hrdina, ale syn a vnuk, plný emocí a zneužitý proti vlastním lidem. Snad alespoň on, až zazní rozkaz, nebude mlátit ženy a děti, „zataženo“ bude totiž celé Václavské náměstí.

Tuto drobnou příhodu jsem vnímal jako obrovský symbol, důkaz toho, že nejsme My a Oni, ale že jsme všichni na jedné lodi. Tato příhoda mi dala velkou naději, naději, že režim, který nám hodně dává, ale také hodně bere, stojí na hliněných nohou. A že moje vize byla pravdivá, se ukázalo za necelé tři měsíce. A přestože ne všechno co přijde, bude v pořádku, všichni si oddychnou a možná, že nejvíce ten mládenec s obuškem, štítem a pistolí, který tolik ronil krokodýlí slzy při vzpomínce na maminku a babičku.
přidáno 17.07.2019 - 00:53
Mlčeti Zlato:Já, Tvůj oblíbenej autor?

:-DDD
přidáno 17.07.2019 - 00:11
Yana: taron: Severak: kmotrov: Amelie M.: Já se pročetl až právě teď. Bez hanby se přiznám, že jste mě dojali a věřím, že Vaše komentáře by byly stejné i dnes v době nechutného marasmu, kdy jsou takové myšlenky považovány za sluníčkářskou utopii. Asi není náhodou, že jste všichni mými oblíbenými autory. Jsem rád, že jste.
přidáno 22.11.2014 - 13:45
Yana: Ano ti generálové jsou otcové, synové. Jenže se dostali ve společenském žebříčku hodně vysoko, pokud se tam chtějí udržet musí sloužit moci, která jim to postavení propůjčila. Vážím si všech, kteří třeba po roce 68 dokázali dobrovolně odejít.
přidáno 22.11.2014 - 13:23
taron: hm, hm ale i ti generálové jsou lidé, synové, otcové, jinak toto se mě hodně dotklo, krátká povídka vyjadřující mnoho, je to zvláštní, ale já rok 1968 pamatuji i když mi byly jen čtyři roky, ale já pamatuji spíše to co se dělo kolem, naše a jejich přátele a ty nekonečné rozhovory, to je nadlouho popisovat kdo byl můj otec a jaké měl názory, ale divím se že když bylo mnoho takových tak to vydrželo všechno ještě přes dvacet let, no ale to jsem vlastně odbočila od tvého hlavního tématu, lidskost, sounáležitost, přesvědčení a hlavně naděje že všichni jsme v jádru dobří, ale bohužel někdy...občas se to zvrtne. A ještě ten úsek, vlastně předposlední odstavec mě dojal skoro k slzám. Dík za emoce. A dík za rok 1989.
přidáno 22.11.2014 - 12:45
Hm...kolem mne to prošlo, jakoby nic, nerozuměla jsem tomu, bylo mi 12. Otec ale říkal, že to předpovídal už v 69 roce, že to takhle nepůjde a nejde dál...no, takže až za dvacet let...hm.
Jasně, ti nahoře posílají ty nejmenší na smrt - já bych vzala ty "generály", ať se pobijí navzájem a netahají do toho ostatní - a byl by hned mír ...
přidáno 21.11.2014 - 22:15
To je hodně důležité, uvědomit si, že obvykle není žádné My a Oni. I vojáci na druhé straně fronty často pociťují ty samé problémy, jako naši vojáci.
přidáno 21.11.2014 - 12:13
Pěkná a silná momentka ... Já osobně jsem strašně ráda za to, že se i ve všemožně zdánlivě strojových situacích člověk dokáže chovat jako individualita, která má svůj rozum a také cit ... Je to jako když si člověk čte knížky o Němcích a Židech, o Sovětech a Litevcích apod. Když prostě ve chvíli slabosti (nebo síly ?) vystoupí na povrch nejvnitřnější pocit - pocit sounáležitosti, že tu válku, to zlo, že to prostě vlastně nikdo nechtěl - a všichni jsme jen lidi - s rodinami, pocity, svědomím ... Otázkou je, kdo mezi nás stále staví ty hranice ... Doba ? Touha po moci ? To, že válka byla nejmilejší mužskou zábavou ? :-) Možná by se mi daleko víc líbila jen na šachovnici :-) Každopádně pěkné zamyšlení ... Díky :-)
přidáno 21.11.2014 - 10:10
V listopadu 1989 jsem byl něco přes měsíc na vojně, byly zakázané vycházky i návštěvy, bylo ve vzduchu, že nás poženou za kasárenské zdi dělat pořádek. Někdo řekl, že určitě s holýma rukama, na to někteří, aby měli něco v rukou si z ramínek na oblečení vyndávali drátěný věšák, vyráběli si tak improvizované obušky. Byl strach, pár provokatérů v řadách civilistů ho mohlo využít. Jeden večer jsme museli spát oblečení do maskáčů a nám novým řekli, když bude poplach vy jste záloha. Žádný poplach nepřišel. Jak přicházeli informace v dopisech, že lidé doma podporují změny, tak se to začalo hroutit a poté co se objevila naděje, že by se mohla zkrátit vojna byla armáda nepoužitelná, mnohde probíhaly protestní hladovky.
Děkuji za článek.
přidáno 21.11.2014 - 10:00
ano.. i já takhle někdy vnímám svět.. někdy život člověka staví do nelehkých situacích, kdy rozhodnout se, je tak těžké.. někdy člověk popírá sám sebe.. z různých důvodů.. díky za zamyšlení :)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Jak rozplakat policajta : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla
» narozeniny
Duše zmítaná bouří reality [17], Asinar van Martinaq [17], Burak [12], Therésia [12], Erma [11], ŠoDO [7]
» řekli o sobě
kmotrov řekl o Yana :
Ve své tvorbě se umí se obrátit naruby (tak, že to co je uvnitř, je vidět zvenčí) až to vyrazí dech. Je věčnou dívkou a věčnou mámou, byla taková vždy a na vždy taková zůstane.
TOPlist

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming