Co je pro křesťana těžší hřích - vražda nebo sebevražda? A pro kněze? Ne, nebojte se, o tom povídka není. Je o fyzice Nebes.
29.12.2012 17 1502(11) 0 |
Kněz poklekl na kamennou podlahu vedle naříkajícího muže. Muže, který si v hlubokém předklonu držel pistolí hlavní v ústech. A zatímco slova jeho modlitby zanikala ve vzlycích sebevraha, naklonil se a pozvolna, konejšivě položil svoji dlaň na ruku svírající pistoli. Několik vteřin tak oba strnuli v bizardním sousoší. Muž se ztišil, jako by do něho skrze dlaň služebníka Páně proudila energie a síla.
„Amen,“ zakončil kněz modlitbu a zatlačil na prst překrývající spoušť.
Střela prolétla muži mozkem a o pět metrů dál se zaryla do kučeravé hlavičky Jezulátka choulícího se v náručí Madony.
…………………………..
„Ahoj Stando!“
Otec Stanislav se otočil po hlase.
„Nazdar, Petře! Rád tě zase vidím.“
„Já taky. Máš na mě chvilku čas? Potřeboval bych tvoji pomoc.“
„Jistě, od toho jsem tady, ale pokud se nemýlím, tak jsi nikdy nebyl věřící.“
„Co to znamená, být věřící? Nemůžeš dát rozhřešení i ateistovi?“
„Bude rozhřešení ateistovi něco platné?“ otec Stanislav pokynul rukou ke zpovědnici.
„Raději někde jinde, kde budeme sami.“
„Dobře, pojď se mnou.“
Nevelkými dvířky prošli do sakristie.
„Před dvěma dny se mé ženě narodil syn,“ začal příchozí svou zpověď.
Otec Stanislav v neblahé předtuše potlačil slova blahopřání.
„Ale… má poškozený mozek, podle doktorů nebude nikdy normální. Prý je div, že vůbec zůstal naživu.“
Muž se odvrátil, ale chvění ramen prozrazovalo jen s obtížemi zadržovaný pláč.
„Buď statečný, Petře. Boží záměry jsou nám nepochopitelné. Možná to je zkouška, možná výzva, abys přijal víru a podrobil se vůli Boží. Nezatracuj svého syna ani ženu, oběma dej svou lásku, budou ji o to víc potřebovat.“
Otec Stanislav počkal, dokud se jeho přítel nevzpamatoval.
„Nemohu ti dát rozhřešení, protože tady není hřích, můžu ti jen dát radu a sílu poskytovanou naším Otcem a…“
„Ne, počkej, to není všechno, to… To, je to moje vina! Já jsem to způsobil. Nebyl to ani trest Boží, ani zkouška, ale moje chyba!“
„Neobviňuj se, Petře, za to přece nemůžeš.“
„Můžu, jistěže můžu. Poslechni si mě přece.“
Muž se na chvíli odmlčel. Pak se ozval o poznání klidnějším hlasem:
„Po maturitě ses ty věnoval teologii a já vědě. Mou vírou se stala fyzika, mým bohem příroda, vesmír. Specializoval jsem se na obecnou teorii relativity. Když ji pochopíš, omámí tě svou dokonalostí, připoutá si tě svou prostou genialitou. Matematicky to je vlastně jen soustava rovnic popisujících vlastnosti prostoru a času. Teoreticky má spoustu řešení, ale nikdo neví, kolik jich může reálně existovat a kolik jsou jen matematické hříčky. No, a mně se podařilo najít jedno řešení úplně nové a nečekané. Podle něho je náš svět ve skutečnosti šestirozměrný plus sedmý rozměr - čas. My sami z vlastní zkušenosti ale známe jen tři rozměry, a tak to vypadalo, že jsem našel jen další hypotetickou možnost, která nemá žádný vztah k našemu vesmíru. Jenže já jsem se nevzdal a dalšími výpočty se mi podařilo dokázat, že každá trojice rozměrů tvoří na první pohled jakoby izolovanou soustavu. Ale izolovanou jen zevnitř. Ono se to těžko vysvětluje, ale ty dva prostory jsou od sebe oddělené jakousi hranicí, blánou nebo bariérou. Můžeš si zjednodušeně představit hladinu rybníku a svět pod a nad hladinou. Ovšem pozor, tahle hranice není plošná, ale prostorová! Existuje v každém bodě našeho vesmíru. A podle mých výpočtů není prostupná ani pro hmotu ani pro záření.“
„Dva oddělené světy, které se nemůžou nikde setkat?“
„Jen na první pohled. Stejně jako se zavlní hladina, když pod ní mávne ryba ocasem, nebo nad ní zafouká vítr, i předěl mezi těmito světy zaznamená jakýkoliv děj. Jenže to funguje malinko jinak a ještě odlišně, podle toho, na které straně stojíš. Z naší strany je veškerá energie bariérou odražena zpět. Díky tomu u nás platí zákony zachování hmoty a energie. Zato v prostoru na druhé straně se vytvoří něco jako zrcadlový obraz našeho vesmíru. Výsledkem je absolutně přesná kopie našeho světa na straně za předělem. Pokud by tam někdo žil, mohl by mít vlastní svět ve třech rozměrech a z dalších tří dokonalou trojrozměrnou obrazovku pro sledování našeho světa. Uhádneš, co mě tehdy napadlo?“
„Asi ano, ale to není možné. Nestačilo by ..“
„Správně, pouhý pohled by mu nestačil. Proto jsem pátral dál. Zaměřil jsem se na možnost průchodu bariérou a našel jsem další záhadu. Rovnice vylučovaly průchod hmoty, ale výměnu energie přímo nezakazovaly. Zjistil jsem, že z vnější strany je možné vlastnosti bariéry modifikovat tak, aby se pro určité formy energie - nám dosud neznámé - stala prostupnou.“
„Co to znamená? Jak by se to projevilo?“
„Jak? Sám přesně nevím. Ale jakmile ta zvláštní energie projde předělem k nám, může se změnit na jakoukoliv jinou nám už známou formu, přesně podle našich fyzikálních zákonů. Neřízený průnik by vypadal třeba jako blesk z čistého nebe. A řízený? Tím může být cokoliv – vidina, hlasy v hlavě. Co tomu říkáš teď?“
„No, matematice nerozumím, ale …. Jak to souvisí s tvým synem?“
„Ano, asi jsem měl jít za tebou už tehdy. Možná jsem měl pocítit strach, že se dotýkám něčeho nepatřičného, jenže jak jsem tomu měl uvěřit, když jsem existenci Boha neuznával! A co jsem měl říct? Že za pomocí Einsteinových rovnic jsem našel nebe? Hledal jsem nějaké jiné vědecké vysvětlení a dál počítal a experimentoval. Lákala mě ta neznámá forma energie. Jakmile znáš i když jen teoreticky její vlastnosti, přestává být tak úplně neznámá. Sestavil jsem jednoduchý detektor a – opravdu jsem ji našel. Uhádneš kde?“
„V lidech?“
„Přesně, v každém člověku, který prošel kolem detektoru, jí bylo kousíček. Ještě tehdy jsem mohl skončit. Kéž bych to udělal. Ale já se bál, že se zesměšním, že někdo přijde na nějaké exaktní řešení bez Boha. A jako naschvál měla Irma zrovna rodit. Řekl jsem si, že to bude ten rozhodující experiment. Je-li za tím opravdu Bůh, tak po narození dítěte musí otevřít průchod a darovat mu kousíček té záhadné energie – darovat mu duši. A to měl být ten poslední důkaz!
Zmenšil jsem to svoje zařízení a upravil ho tak, aby zaznamenávalo i změny v bariéře. Stihl jsem to na poslední chvíli. Na porodním sále jsem držel Irmu za ruku a u nohou mi ležel kufřík s detektorem.
Když se syn narodil a poprvé se rozkřičel, ozval se kufřík tichým zabzučením – přechod se opravdu otevíral. Cítil jsem se nádherně – stal jsem se otcem a zároveň jsem jako první objevil pomocí fyziky Boha. Jenže má radost trvala jen pár vteřin. Bzučení zesílilo, vzápětí začalo kolísat a já ucítil pach spáleniny. Došlo zřejmě k rezonanci mezi energetickým polem otevíraného přechodu a obvody detektoru. Těch několik málo vteřin, než se součástky úplně spálily, bylo nejhorších v celém mém životě. Vnímal jsem průvodní jevy přeměny energie – fluorescenci na hranách skříní a postele, zápach ozónu obvykle provázející výboje vysokého napětí a věděl, že něco je špatně. Pak jsem se podíval na syna - ztichl a najednou, přímo před mýma očima, změnil výraz obličeje. Dementní! I já jsem to poznal. Lékaři nás utěšovali, že se to občas stává, že se to možná časem zlepší. To nám ještě dávali naději, druhý den už ne. Jenže já hned pochopil, že se průchod správně neotevřel a proto nedostal duši ani rozum.
Už chápeš? Já jsem to způsobil! A co je ještě horší, nedokázal jsem říct Ince: ‘Nezlob se, ale to, že máme syna idiota, způsobila moje ješitnost, moje snaha proslavit se a nezvlád jsem to.’
Nedokážu žít s vědomím viny, ale nedokážu se ani Ince podívat do očí. Jenže ona si to vysvětluje tak, že já to dávám za vinu jí. Máš pravdu, nepotřebuju od tebe rozhřešení, chci jenom abys pak zašel za Irmou a vysvětlil jí, proč jsem to udělal. Slibuješ mi to?“
„Petře, to přece nemyslíš vážně? Tvoje žena tě potřebuje. Nejspíš to byla jenom náhoda a ne tvá vina. Neměl bys požádat někoho ze svých kolegů, aby tvoje výpočty přepočítal? Co když se prostě mýlíš? Nevěřím tomu. Bůh se neschovává za nějakým předělem, on vesmír stvořil! Chápeš? Je všemocný, může být kdekoliv. Určitě ses spletl!“
„Otče Stanislave, chci od tebe, abys mi slíbil, že všechno řekneš mojí ženě, nic víc. Slibuješ?“
„Ano, ale..“
„Díky.“ Muž vytáhl z kapsy pistoli a otočil ji proti sobě.
Kněz na moment strnul, čekal výstřel, krev. Místo toho Petr poklekl a vsunul hlaveň do úst. Pak se rozplakal a s pistolí v ústech se sklonil se až k zemi. S nadějí, že se mu ještě podaří přítele od sebevraždy odradit, se kněz nadechl, ale v tom momentě se nad Petrovými zády objevila záře, která se rychle zformovala do podoby starého šedovlasého muže s dlouhým vousem a kdesi uvnitř hlavy se ozval hlas:
„Otče Stanislave, ač nerad, musím tě požádat, abys vykonal něco, co by byl normálně ten nejtěžší hřích. Ale nemůžu jinak. Objev tvého přítele je předčasný. Lidé ještě nejsou připraveni na setkání se svým Bohem. Pokoušeli by se proniknout do mého světa a já bych s nimi musel bojovat a zničit je. To je důvod, proč žádný, opravdu žádný člověk nesmí pravdu o mně znát. Zatím. Dnes večer zapálil blesk ústav a všechny důkazy i detektor tam shořely. Ale to poslední a nejtěžší zůstává na tobě, můj synu. Jemu budeš muset pomoct, sám se k tomu neodhodlá...“
…………………………………
Dvojice výstřelů zneuctila posvátné ticho božího chrámu. Když lidé vešli do sakristie, našli dvě chladnoucí těla.
„Amen,“ zakončil kněz modlitbu a zatlačil na prst překrývající spoušť.
Střela prolétla muži mozkem a o pět metrů dál se zaryla do kučeravé hlavičky Jezulátka choulícího se v náručí Madony.
…………………………..
„Ahoj Stando!“
Otec Stanislav se otočil po hlase.
„Nazdar, Petře! Rád tě zase vidím.“
„Já taky. Máš na mě chvilku čas? Potřeboval bych tvoji pomoc.“
„Jistě, od toho jsem tady, ale pokud se nemýlím, tak jsi nikdy nebyl věřící.“
„Co to znamená, být věřící? Nemůžeš dát rozhřešení i ateistovi?“
„Bude rozhřešení ateistovi něco platné?“ otec Stanislav pokynul rukou ke zpovědnici.
„Raději někde jinde, kde budeme sami.“
„Dobře, pojď se mnou.“
Nevelkými dvířky prošli do sakristie.
„Před dvěma dny se mé ženě narodil syn,“ začal příchozí svou zpověď.
Otec Stanislav v neblahé předtuše potlačil slova blahopřání.
„Ale… má poškozený mozek, podle doktorů nebude nikdy normální. Prý je div, že vůbec zůstal naživu.“
Muž se odvrátil, ale chvění ramen prozrazovalo jen s obtížemi zadržovaný pláč.
„Buď statečný, Petře. Boží záměry jsou nám nepochopitelné. Možná to je zkouška, možná výzva, abys přijal víru a podrobil se vůli Boží. Nezatracuj svého syna ani ženu, oběma dej svou lásku, budou ji o to víc potřebovat.“
Otec Stanislav počkal, dokud se jeho přítel nevzpamatoval.
„Nemohu ti dát rozhřešení, protože tady není hřích, můžu ti jen dát radu a sílu poskytovanou naším Otcem a…“
„Ne, počkej, to není všechno, to… To, je to moje vina! Já jsem to způsobil. Nebyl to ani trest Boží, ani zkouška, ale moje chyba!“
„Neobviňuj se, Petře, za to přece nemůžeš.“
„Můžu, jistěže můžu. Poslechni si mě přece.“
Muž se na chvíli odmlčel. Pak se ozval o poznání klidnějším hlasem:
„Po maturitě ses ty věnoval teologii a já vědě. Mou vírou se stala fyzika, mým bohem příroda, vesmír. Specializoval jsem se na obecnou teorii relativity. Když ji pochopíš, omámí tě svou dokonalostí, připoutá si tě svou prostou genialitou. Matematicky to je vlastně jen soustava rovnic popisujících vlastnosti prostoru a času. Teoreticky má spoustu řešení, ale nikdo neví, kolik jich může reálně existovat a kolik jsou jen matematické hříčky. No, a mně se podařilo najít jedno řešení úplně nové a nečekané. Podle něho je náš svět ve skutečnosti šestirozměrný plus sedmý rozměr - čas. My sami z vlastní zkušenosti ale známe jen tři rozměry, a tak to vypadalo, že jsem našel jen další hypotetickou možnost, která nemá žádný vztah k našemu vesmíru. Jenže já jsem se nevzdal a dalšími výpočty se mi podařilo dokázat, že každá trojice rozměrů tvoří na první pohled jakoby izolovanou soustavu. Ale izolovanou jen zevnitř. Ono se to těžko vysvětluje, ale ty dva prostory jsou od sebe oddělené jakousi hranicí, blánou nebo bariérou. Můžeš si zjednodušeně představit hladinu rybníku a svět pod a nad hladinou. Ovšem pozor, tahle hranice není plošná, ale prostorová! Existuje v každém bodě našeho vesmíru. A podle mých výpočtů není prostupná ani pro hmotu ani pro záření.“
„Dva oddělené světy, které se nemůžou nikde setkat?“
„Jen na první pohled. Stejně jako se zavlní hladina, když pod ní mávne ryba ocasem, nebo nad ní zafouká vítr, i předěl mezi těmito světy zaznamená jakýkoliv děj. Jenže to funguje malinko jinak a ještě odlišně, podle toho, na které straně stojíš. Z naší strany je veškerá energie bariérou odražena zpět. Díky tomu u nás platí zákony zachování hmoty a energie. Zato v prostoru na druhé straně se vytvoří něco jako zrcadlový obraz našeho vesmíru. Výsledkem je absolutně přesná kopie našeho světa na straně za předělem. Pokud by tam někdo žil, mohl by mít vlastní svět ve třech rozměrech a z dalších tří dokonalou trojrozměrnou obrazovku pro sledování našeho světa. Uhádneš, co mě tehdy napadlo?“
„Asi ano, ale to není možné. Nestačilo by ..“
„Správně, pouhý pohled by mu nestačil. Proto jsem pátral dál. Zaměřil jsem se na možnost průchodu bariérou a našel jsem další záhadu. Rovnice vylučovaly průchod hmoty, ale výměnu energie přímo nezakazovaly. Zjistil jsem, že z vnější strany je možné vlastnosti bariéry modifikovat tak, aby se pro určité formy energie - nám dosud neznámé - stala prostupnou.“
„Co to znamená? Jak by se to projevilo?“
„Jak? Sám přesně nevím. Ale jakmile ta zvláštní energie projde předělem k nám, může se změnit na jakoukoliv jinou nám už známou formu, přesně podle našich fyzikálních zákonů. Neřízený průnik by vypadal třeba jako blesk z čistého nebe. A řízený? Tím může být cokoliv – vidina, hlasy v hlavě. Co tomu říkáš teď?“
„No, matematice nerozumím, ale …. Jak to souvisí s tvým synem?“
„Ano, asi jsem měl jít za tebou už tehdy. Možná jsem měl pocítit strach, že se dotýkám něčeho nepatřičného, jenže jak jsem tomu měl uvěřit, když jsem existenci Boha neuznával! A co jsem měl říct? Že za pomocí Einsteinových rovnic jsem našel nebe? Hledal jsem nějaké jiné vědecké vysvětlení a dál počítal a experimentoval. Lákala mě ta neznámá forma energie. Jakmile znáš i když jen teoreticky její vlastnosti, přestává být tak úplně neznámá. Sestavil jsem jednoduchý detektor a – opravdu jsem ji našel. Uhádneš kde?“
„V lidech?“
„Přesně, v každém člověku, který prošel kolem detektoru, jí bylo kousíček. Ještě tehdy jsem mohl skončit. Kéž bych to udělal. Ale já se bál, že se zesměšním, že někdo přijde na nějaké exaktní řešení bez Boha. A jako naschvál měla Irma zrovna rodit. Řekl jsem si, že to bude ten rozhodující experiment. Je-li za tím opravdu Bůh, tak po narození dítěte musí otevřít průchod a darovat mu kousíček té záhadné energie – darovat mu duši. A to měl být ten poslední důkaz!
Zmenšil jsem to svoje zařízení a upravil ho tak, aby zaznamenávalo i změny v bariéře. Stihl jsem to na poslední chvíli. Na porodním sále jsem držel Irmu za ruku a u nohou mi ležel kufřík s detektorem.
Když se syn narodil a poprvé se rozkřičel, ozval se kufřík tichým zabzučením – přechod se opravdu otevíral. Cítil jsem se nádherně – stal jsem se otcem a zároveň jsem jako první objevil pomocí fyziky Boha. Jenže má radost trvala jen pár vteřin. Bzučení zesílilo, vzápětí začalo kolísat a já ucítil pach spáleniny. Došlo zřejmě k rezonanci mezi energetickým polem otevíraného přechodu a obvody detektoru. Těch několik málo vteřin, než se součástky úplně spálily, bylo nejhorších v celém mém životě. Vnímal jsem průvodní jevy přeměny energie – fluorescenci na hranách skříní a postele, zápach ozónu obvykle provázející výboje vysokého napětí a věděl, že něco je špatně. Pak jsem se podíval na syna - ztichl a najednou, přímo před mýma očima, změnil výraz obličeje. Dementní! I já jsem to poznal. Lékaři nás utěšovali, že se to občas stává, že se to možná časem zlepší. To nám ještě dávali naději, druhý den už ne. Jenže já hned pochopil, že se průchod správně neotevřel a proto nedostal duši ani rozum.
Už chápeš? Já jsem to způsobil! A co je ještě horší, nedokázal jsem říct Ince: ‘Nezlob se, ale to, že máme syna idiota, způsobila moje ješitnost, moje snaha proslavit se a nezvlád jsem to.’
Nedokážu žít s vědomím viny, ale nedokážu se ani Ince podívat do očí. Jenže ona si to vysvětluje tak, že já to dávám za vinu jí. Máš pravdu, nepotřebuju od tebe rozhřešení, chci jenom abys pak zašel za Irmou a vysvětlil jí, proč jsem to udělal. Slibuješ mi to?“
„Petře, to přece nemyslíš vážně? Tvoje žena tě potřebuje. Nejspíš to byla jenom náhoda a ne tvá vina. Neměl bys požádat někoho ze svých kolegů, aby tvoje výpočty přepočítal? Co když se prostě mýlíš? Nevěřím tomu. Bůh se neschovává za nějakým předělem, on vesmír stvořil! Chápeš? Je všemocný, může být kdekoliv. Určitě ses spletl!“
„Otče Stanislave, chci od tebe, abys mi slíbil, že všechno řekneš mojí ženě, nic víc. Slibuješ?“
„Ano, ale..“
„Díky.“ Muž vytáhl z kapsy pistoli a otočil ji proti sobě.
Kněz na moment strnul, čekal výstřel, krev. Místo toho Petr poklekl a vsunul hlaveň do úst. Pak se rozplakal a s pistolí v ústech se sklonil se až k zemi. S nadějí, že se mu ještě podaří přítele od sebevraždy odradit, se kněz nadechl, ale v tom momentě se nad Petrovými zády objevila záře, která se rychle zformovala do podoby starého šedovlasého muže s dlouhým vousem a kdesi uvnitř hlavy se ozval hlas:
„Otče Stanislave, ač nerad, musím tě požádat, abys vykonal něco, co by byl normálně ten nejtěžší hřích. Ale nemůžu jinak. Objev tvého přítele je předčasný. Lidé ještě nejsou připraveni na setkání se svým Bohem. Pokoušeli by se proniknout do mého světa a já bych s nimi musel bojovat a zničit je. To je důvod, proč žádný, opravdu žádný člověk nesmí pravdu o mně znát. Zatím. Dnes večer zapálil blesk ústav a všechny důkazy i detektor tam shořely. Ale to poslední a nejtěžší zůstává na tobě, můj synu. Jemu budeš muset pomoct, sám se k tomu neodhodlá...“
…………………………………
Dvojice výstřelů zneuctila posvátné ticho božího chrámu. Když lidé vešli do sakristie, našli dvě chladnoucí těla.
21.01.2013 - 19:49
kmotrov: Už stárnu, paměť neslouží...
Právě proto mě zajímá Lořist. Tys měl obraz, který jsi "zašifroval" do básně. Já báseň rozšifroval (ovšem jiným šifrovacím klíčem) a dostal obraz, který jsem zašifroval do povídky. Ty rozšifruješ povídku a dostaneš obraz - zcela určitě udlišný od toho prvotního...
Právě proto mě zajímá Lořist. Tys měl obraz, který jsi "zašifroval" do básně. Já báseň rozšifroval (ovšem jiným šifrovacím klíčem) a dostal obraz, který jsem zašifroval do povídky. Ty rozšifruješ povídku a dostaneš obraz - zcela určitě udlišný od toho prvotního...
21.01.2013 - 18:44
Vladan: Mušíš si dávat bacha na to co píšeš, že jsi bývalý středoškolský profesor jsi o sobě na psancích prozradil sám. Dílo je velmi dobré, moje kritika není zas tolik kritikou, jak tady často říkám, chyba může být na mém přijímači. Prostě moje mysl, vytváří obraz děje a uvodní dialog si přebrala jako nadsázku, je to dané prostředím ve kterém se pohybuji, to už jsem psal, někdo jiný by to vnímal jinak, zmínka že si kněz všiml hned na začátku, že něco není v pořádku, se zachováním tajemství, jen takovej náznak, by to uvedla na pravou míru, ani by to nemusel být kněz, v jiných "kulisách" prakticky kdokoli, třeba zedník. to jsou jen takové detaily, ale od toho ty komentáře jsou, ne?
Lořist si určitě brzo přečtu, já tohle četl už minulý týden, nějak jsem se nedostal k tomu to okomentovat, neměl jsem to srovnaný v hlavě, včera jsem přišel z hospody (do hospody chodím jednou týdně) a nějak to dozrálo:-)
Lořist si určitě brzo přečtu, já tohle četl už minulý týden, nějak jsem se nedostal k tomu to okomentovat, neměl jsem to srovnaný v hlavě, včera jsem přišel z hospody (do hospody chodím jednou týdně) a nějak to dozrálo:-)
21.01.2013 - 00:06
kmotrov: A co se chyb týče, přečetl jsem si po sobě předchozí koment ... prostě těch chyb v něm si nevšímej.
Já s češtinou bojuju pořád...
Já s češtinou bojuju pořád...
20.01.2013 - 23:47
kmotrov: Dík za koment, kmotrove, i když... čekal jsem ho spíš pod Lořistí. Rád bych věděl, jak jsem se (ne)trefil tvých představ...
Odkud víš, že jsem bývalý středoškolský profesor?
Můj zájem o přírodní vědy lze snadno vysvětlit tím, že jsem učil matematiku a fyziku a že biologie s chemií byly moje hobby.
Neučím už spoustu let a celou tu dobu se stále motám se kolem počítačů. Sci-fi vlastně vznikla jako "vědecká" nebo technická sci-fi. Až později rozšířila záběr.
Kritika: Bohužel, jako bezvěrci mě unikají mnohé jemnosti a finesy ve vyjadřování věřících. Nemohu říct, že bych rozuměl co přesně vlastně kritizuješ. Nicméně uvedený dialog jako nadsázka myšlen nebyl. Souhlasím s tím, že postava kněze působí (zřejmě hlavně na věřící) ploše - v mém okolí se moc knězů nepohybuje, tak jsou pro mě trochu "fantasktní" postavou. :-(
Že není něco vpořádku knězi došlo až za chvíli: "Otec Stanislav v neblahé předtuše..." ... je možné, že skutečný kněz by to poznal hned.
Odkud víš, že jsem bývalý středoškolský profesor?
Můj zájem o přírodní vědy lze snadno vysvětlit tím, že jsem učil matematiku a fyziku a že biologie s chemií byly moje hobby.
Neučím už spoustu let a celou tu dobu se stále motám se kolem počítačů. Sci-fi vlastně vznikla jako "vědecká" nebo technická sci-fi. Až později rozšířila záběr.
Kritika: Bohužel, jako bezvěrci mě unikají mnohé jemnosti a finesy ve vyjadřování věřících. Nemohu říct, že bych rozuměl co přesně vlastně kritizuješ. Nicméně uvedený dialog jako nadsázka myšlen nebyl. Souhlasím s tím, že postava kněze působí (zřejmě hlavně na věřící) ploše - v mém okolí se moc knězů nepohybuje, tak jsou pro mě trochu "fantasktní" postavou. :-(
Že není něco vpořádku knězi došlo až za chvíli: "Otec Stanislav v neblahé předtuše..." ... je možné, že skutečný kněz by to poznal hned.
20.01.2013 - 21:37
Já: sci fi není můj žánr, nemám podmínky na to abych povídky četl spontánně, tak si je tisknu a někdy přečtu, jsem převážně autor "poezie" povídky se učím komentovat, jsem vyučenej traktorista co měl čtyřku z češtiny.
Ty:autor sci fi povídek, bývalý středoškolský profesor, práce se slovem je tvůj chleba (zajímala by mne tvá současná profese).
Proč to čtu, když sci fi běžně nevyhledávám? Hledám kvalitu. Předpoklady pro kvalitu vychází z tvého vzdělání, z tvého působení na tomhle serveru i z bývalé profese. Když se k tomu přidá zájem o vědu, je z toho něco jako vědecká sci fi. Postavil jsi to tak, aby čtenář byl zvědavý jak to dopadne, to je invence autora, tebe, kterou nemusí středoškolský profesor mít.
Trocha kritiky:
...Já taky. Máš na mě chvilku čas? Potřeboval bych tvoji pomoc.“
„Jistě, od toho jsem tady, ale pokud se nemýlím, tak jsi nikdy nebyl věřící.“
„Co to znamená, být věřící? Nemůžeš dát rozhřešení i ateistovi?“...
Já ten rozhovor na první čtení chápal jako nadsázku, prostě lidé v mém okolí hovoří běžně v nějaké nadsázce, pokud by jsi napsal, že kněz si všiml, že není něco v pořádku, uvedl by jsi čtenáře přesně do té situace o kterou šlo...
Třeba to jen můj subjektivní postřeh.
Postava kněze působí ploše, je to odraz tvého pohledu na věřící, ty " dvě chladnoucí těla," to ale vyvrátila.
Ty:autor sci fi povídek, bývalý středoškolský profesor, práce se slovem je tvůj chleba (zajímala by mne tvá současná profese).
Proč to čtu, když sci fi běžně nevyhledávám? Hledám kvalitu. Předpoklady pro kvalitu vychází z tvého vzdělání, z tvého působení na tomhle serveru i z bývalé profese. Když se k tomu přidá zájem o vědu, je z toho něco jako vědecká sci fi. Postavil jsi to tak, aby čtenář byl zvědavý jak to dopadne, to je invence autora, tebe, kterou nemusí středoškolský profesor mít.
Trocha kritiky:
...Já taky. Máš na mě chvilku čas? Potřeboval bych tvoji pomoc.“
„Jistě, od toho jsem tady, ale pokud se nemýlím, tak jsi nikdy nebyl věřící.“
„Co to znamená, být věřící? Nemůžeš dát rozhřešení i ateistovi?“...
Já ten rozhovor na první čtení chápal jako nadsázku, prostě lidé v mém okolí hovoří běžně v nějaké nadsázce, pokud by jsi napsal, že kněz si všiml, že není něco v pořádku, uvedl by jsi čtenáře přesně do té situace o kterou šlo...
Třeba to jen můj subjektivní postřeh.
Postava kněze působí ploše, je to odraz tvého pohledu na věřící, ty " dvě chladnoucí těla," to ale vyvrátila.
03.01.2013 - 17:20
Vladan: Mám dojem, že tvoje představa Boha bude pravděpodobně správná; nebo pravděpodobně není :-) (Bůh).
Chtěl jsem se zeptat, jestli někdy někde tvoje povídky nevyšly?
Chtěl jsem se zeptat, jestli někdy někde tvoje povídky nevyšly?
01.01.2013 - 02:02
taron: problém je v tom, že můj "povídkový" Bůh není totožný s křesťanským bohem (křesťanským výkladem) - respektive nabízím alternativná vysvětlení křesťanského boha - jako bytosti, která je sice mocná a má "na svědomí duši", ale zároveň se bojí, že jeho vlastní výtvor mu přeroste přes hlavu - a tak raději sám nabádá k porušení desatera (svých vlastních pravidel), než by se lidem postavil čelem.
31.12.2012 - 16:51
Vladan: Však se taky Bůh bojí, že mu tam "vpadneme".
..co to je za blbost ? Hm....vpadnout někomu někam jen tak je přinejmenším neslušné :)))) A za druhé osočovat si nárok na něco, na co vlastně třebas nemáme mít...tak to je přinejmenším sobecké a pyšné....to je jako bys neustále vymýšlel plán, že generálnímu řediteli vpadneš do jeho kanceláře a obsadíš jeho židli....takovým lidem se myslím potom moc dobře nevede ...no, vpadávej si kam chceš -já v tom ale s tebou nejedu- ale v něčem jiném bych možná jela....:)))
..co to je za blbost ? Hm....vpadnout někomu někam jen tak je přinejmenším neslušné :)))) A za druhé osočovat si nárok na něco, na co vlastně třebas nemáme mít...tak to je přinejmenším sobecké a pyšné....to je jako bys neustále vymýšlel plán, že generálnímu řediteli vpadneš do jeho kanceláře a obsadíš jeho židli....takovým lidem se myslím potom moc dobře nevede ...no, vpadávej si kam chceš -já v tom ale s tebou nejedu- ale v něčem jiném bych možná jela....:)))
31.12.2012 - 12:37
PetrK.: "rozum a duše" - netroufl jsem si to oddělit, i když v povídce hovořím o "duši". Co myslíš, mohlo by to dítě nedostat duši, ale mít rozum - pokud je "myšlení" materiální podstaty? T
To je ovšem na úplně jinou povídku!
To je ovšem na úplně jinou povídku!
31.12.2012 - 12:32
taron: Ale kdeže! Moje "důkazy" o neexistenci jsou nejméně stejně pádné jako tvoje pro existenci. Na tvé straně subjektivní víra bez objektivního důkazu a na mé objektivní pochybnosti o smyslu existence Boha.
Ani to, jestli smilním, kradu nebo vraždím, nemá s Bohem nic společného. Zatímco ty to neděláš proto, že ti to zakazuje tvůj (vymyšlený) Bůh, já to nedělám čistě z vlastní vůle, "bohem" mi je vlastní svědomí, nic víc. Proto se taky liším - kdybych to uznal za správné (mé svědomí - třeba jako "nutnou obranu rodiny"), tak budu vraždit a třeba i krást nebo smilnit!
Špatně sis to v povídce vysvětlila - lidský mozek je schopen pochopit "předěl" mezi světy. Však se taky Bůh bojí, že mu tam "vpadneme".
Ani to, jestli smilním, kradu nebo vraždím, nemá s Bohem nic společného. Zatímco ty to neděláš proto, že ti to zakazuje tvůj (vymyšlený) Bůh, já to nedělám čistě z vlastní vůle, "bohem" mi je vlastní svědomí, nic víc. Proto se taky liším - kdybych to uznal za správné (mé svědomí - třeba jako "nutnou obranu rodiny"), tak budu vraždit a třeba i krást nebo smilnit!
Špatně sis to v povídce vysvětlila - lidský mozek je schopen pochopit "předěl" mezi světy. Však se taky Bůh bojí, že mu tam "vpadneme".
31.12.2012 - 10:13
Vladan: Bůh existuje....a ty , pokud tvrdíš, že ne, nemáš pro to žádné pádné důkazy, jakož i já...takže závisí jen na té víře a vo to jde...jde vo to...věříš ? Věříš Bohu, že není dobré znát všechna tajemství, že není dobré smilnit, pro tebe ani tvou rodinu, není dobré krást a jinak hřešit, byť jen myšlkenkou? Už ta myšlenka opravdu vede k hříchu...někdy si to uvědomíš hned a změníš cíl své cesty, jindy si to uvědomíš až po hříchu a potom třebas lituješ...a někdo si to neuvědomí vůbec a nelituje...věříš, že Bůh ti je ku prospěchu? Věříš ,že ti daroval život ..utvořil vše kolem?Atd..atd...nevěříš..protože to nikdo nedokázal..ale už jsme se bavili o tom, že třebas náš mozek to ani nedokáže pochopit, přesně, jak to máš v té povídce , ale to ještě neznamená , že Bůh není...proto je potřeba se k této, pro mě autoritě, chovat slušně, ne z vypočítavosti, k tomu tě nenabádám, ale z úcty nad možným stvořitelem- jeho schopnostmi..a jeho láskou :)
31.12.2012 - 07:58
Vladan: Duchovno x Věda x Morálka... pořád aktuální.
Zajímavé, promyšlené: z mého pohledu dost dobré.
Jen mě napadlo, že z jiného úhlu pohledu je syn idiot, jehož rozum i duše zůstaly v jiném, "Bohu
bližším" světě. To nezní zase tak špatně: další důvod vraždy a sebevraždy, pokud jsem to správně pochopil... :-)
Zajímavé, promyšlené: z mého pohledu dost dobré.
Jen mě napadlo, že z jiného úhlu pohledu je syn idiot, jehož rozum i duše zůstaly v jiném, "Bohu
bližším" světě. To nezní zase tak špatně: další důvod vraždy a sebevraždy, pokud jsem to správně pochopil... :-)
30.12.2012 - 23:13
taron: V íš, taron, ono všechno závisí na jedné jediné základní otázce: Existuje Bůh? Pokud ne, tak co jiného dělají kněží, než že "oblbují" lidi?
30.12.2012 - 22:56
Já osobně bych se vyhnula tomu, jak náš svět vznikl, nebo nevznikl a vyhnula bych se i tomu, žes kdysi napsal, jako by vesmír byla bublina -dle vědců...jedna bublina a my v ní a co je za ní ?? Cokoliv ...třebas ten Bůh...spíše bych se snažila poznat a pochopit Boha, ale to je pro nás , co žijeme v té bublině dosti těžké , ba přímo nemožné chápat to našim mozečkem, který mnozí považují za nejiteligentnější ve vesmíru , což je klidně možné, ale kdo a co je za naší bublinou..je tam větší inteligence ? Myslím , že ano a myslím , že my na tu inteligenci nemáme šanci vůbec dosáhnout a pochopit--nejde tedy o to oblbovat lidi, jak si myslí neznabozi, že dělají kněží věřícím...jde o to, že nemáme chtít znát všechna tajemství, protože prostě nemůžeme a není nám to dáno a to nám musí stačit,...co udělal Adam s Evou ? Chtěli jíst jablka ze stromu poznání, chtěli se dostat na úroveň Bohu...a dostali se kam ? Do...a my s nimi :)) No...3 lidé se dostali do nebe, a viděli vše , co se tam děje ...jeden se po návratu stal svatý , druhý odstoupil od víry a třetí se zbláznil...proč ti dva se taky nestali svatí ? Protože nebyli připraveni na to vidět a slyšet, co se tam děje a tak je to i s tvou povídkou...leč si myslím , že Bůh by nepoužil toho konce vraždy a sebevraždy a nevím čeho ...stačí šílenství vědce -člověka, který viděl, co neměl , poznal, na co nebyl připraven :)
30.12.2012 - 13:34
Vladan: Zajímavé. Podle teorie mnohovesmíru (a myslím, že i teorie strun, ale nevím to jistě, nejsem zas tak světa znalý:-) ) vznikl náš vesmír právě dotekem dvou jiných, jak to popisuješ tady. Pěkné dílko k zamyšlení
30.12.2012 - 01:04
ManonZarrasu: Pokud jsem se dotknul tebe (tvojí víry), tak prosím odpust neznabohovi.
A mohu tě ujistit, že zpovědnicím se vyhýbám důsledně - nikdy jsem v žádné nebyl...
(Ovšem sakristie není zpovědnice...)
A mohu tě ujistit, že zpovědnicím se vyhýbám důsledně - nikdy jsem v žádné nebyl...
(Ovšem sakristie není zpovědnice...)
29.12.2012 - 23:21
Dej si pozor, Vladane, dotknul ses neceho velmi dokonaleho. Ten sloh, ten naboj, vyvazeni napeti a obratnost vyjadreni. Vyhybej se zpovednicim, neb mozna nekdo drzi prst na tve spousti.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Nejtěžší hřích ze sbírky Doteky Bohů (10) : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů
| podobná díla
Následující dílo autora : Boží dar ze sbírky Doteky Bohů (11)
Předchozí dílo autora : Řeka
» vyhledávání
» menu
literatura [58/330] tématické soutěže chodník slávy chodník hanby nápověda pravidla pro autory podpořte nás kontakt statistiky online: 2» hrátky
Rýmy Náhodná slova Náhodné věty Generátor textu --- Puzzle Oběšenec Kámen, nůžky, papír Pexeso» narozeniny
Duše zmítaná bouří reality [17], Asinar van Martinaq [17], Burak [12], Therésia [12], Erma [11], ŠoDO [7]» řekli o sobě
Singularis řekla o Severak :Programátor, obdivovatel veřejné dopravy. Mívá (pro mě) krásné, zajímavé a netradiční nápady. Nebojí se experimentů, občas vystavuje i záměrně nedopsaná díla. Dobře se mi čte.